Bureaubladpictogrammen zijn al jarenlang populair – en dat is bij Ubuntu niet anders! In dit artikel leggen we stap voor stap uit hoe je zo een snelkoppeling op je bureaublad zet. Je leert ook hoe je het icoontje zelf kunt aanpassen.
Wat is zo’n icoontje eigenlijk?
Een bureaubladpictogram is gewoon een .desktop-bestand. Als je op een snelkoppeling klikt en je kiest “Eigenschappen”, dan zie je dat de bestandsnaam eindigt op .desktop
.

Elke app die je in Ubuntu installeert, zet automatisch zo’n desktop bestand op je computer. Je moet het alleen nog even vinden en kopiëren naar je bureaublad.
Voorbeeld: een snelkoppeling maken voor LibreOffice Writer
Volg deze stappen:
- open Nautilus de verkenner van Ubuntu (het mapje in de zijbalk van Ubuntu)
- klik in Nautilus links onderaan op “andere locaties”
- klik nu op het opslaggeheugen onder de tekst “op dit apparaat”
- klik nu bovenaan naast het zoekvak op het vergrootglas
- een spatie is een wildcard in Nautilus vergelijkbaar met * in Windows, type dus een spatie voor en na lib en voeg .desktop toe, we zoeken dus naar alle bestanden die “lib” bevatten en eindigen op .desktop
- na een tijd wachten verschijnen de zoekresultaten, klik op het LibreOffice writer desktop bestand met de rechterkant van de muis en kopieer het bestand
- ga naar persoonlijke map –> bureaublad en plak het bestand daar
- het bestand verschijnt daardoor op het bureaublad, klik er met de rechterkant van de muis op en kies eenmalig “Toepassing starten toestaan”
Niet duidelijk bekijk dan nog eens volgende video
Het pictogram aanpassen en je eigen creatie gebruiken
Als je het wenst kan je zelf een pictogram maken. Eerste teken je het met bijvoorbeeld Pinta. Sla het op met een resolutie van 128X128 pixels. Noteer of kopieer de locatie. Klik met de rechterkant van de muis vervolgens op het desktop bestandje in je persoonlijk map → bureaublad en open het met een tekstverwerker. Je ziet een regel staan Icon=…. vervang het path gewoon door het path naar het pictogram dat je maakte met Pinta….klaar ben je.