Verwarmen met monoblock airco?

Kan je in de winter verwarmen met een monoblock airco? In deze video toon ik niet alleen dat het kan, maar ook wat het kost, en ik vergelijk het met verwarmen op pellets. Let op, kijk naar de video, want er zijn belangrijke opmerkingen waarmee je rekening moet houden.

Metingen tijdens de test:

  • Lucht in: 21 °C
  • Lucht uit: 38 °C → temperatuurverschil ΔT = 17 K
  • Luchtdebiet: 520 m³ per uur
  • Elektrisch verbruik: 960 W

Voor de berekening gebruik ik:

  • Luchtdichtheid ρ ≈ 1,2 kg/m³
  • Soortelijke warmte cp ≈ 1005 J/kg·K
  • V˙ = 520 m³/h = 0,144 m³/s

Warmte = 1,2 × 1005 × (520 / 3600) × 17 ≈ 2950 W

De airco geeft dus 2950 W warmte, terwijl hij maar 960 W elektriciteit verbruikt. De COP (Coefficient Of Performance) is dus 2950W/960W = 3,07. Wat plusminus klopt met de specificaties van de fabrikant. Het toestel werkt dus zoals het hoort.

Wat kost verwarmen met een monoblock airco mij dus?

Ik betaal in België bij Luminus:

  • 0,14 €/kWh tijdens daluren
  • 0,17 €/kWh tijdens piekuren

Dus de monoblock airco kost mij 0,14×0,96=0,13 euro per uur tijdens de daluren en 0,17×0,96=0,16 euro per uur tijdens de piekuren.

Vergelijken met verwarmen met een pelletkachel

  • Een zak pellets van 15 kg kost ongeveer 6 euro
  • 1 kg pellets bevat ± 4600 Wh energie

De airco levert 2954 Wh warmte per uur.
Dat komt overeen met ongeveer 0,64 kg pellets per uur.

💶 0,64 kg pellets kost ongeveer 0,25 euro per uur.

Conclusie: voor mij is het goedkoper om met een monoblock airco te verwarmen, op voorwaarde dat de omstandigheden geschikt zijn.
⚠️ Wanneer dat wél zo is — en wanneer absoluut niet — leg ik uit in de video. Daarom: kijk zeker tot het einde, want dan weet je precies wanneer ik overschakel op de pelletkachel.
Belangrijk!

Een monoblock airco zoals in deze video maakt geluid, tot ongeveer 60 dB. Dat is vergelijkbaar met een eenvoudige pelletkachel.
Tijdens het opnemen van deze video wordt het geluid van de airco grotendeels weggefilterd door de ruisonderdrukking van de smartphone. Denk dus niet dat het toestel volledig stil is.

Een monoblock airco maakt meer geluid dan een split airco. Punt.
Daar staat tegenover dat een monoblock airco zelf te installeren is, geen F-gas-installateur nodig heeft en niet periodiek gekeurd moet worden. Dat betekent op lange termijn een extra kostenbesparing.

💡 Handige Windows Tool

Probeer onze gratis commando's tool! Snel toegang tot Windows, DOS, PowerShell commando's en sneltoetsen.

👉 Bekijk de Commando's Tool

Plaats een reactie

Stefan Van Nerum met hondje

Over de auteur: Stefan Van Nerum

Industrieel Ingenieur Telecommunicatie

Stefan Van Nerum is een Industrieel Ingenieur Telecommunicatie met een diverse achtergrond in de technologiewereld. Met ervaring als docent in het middelbaar onderwijs, werkzaam als C++ programmeur, en het runnen van een computerwinkel gedurende 13 jaar, heeft Stefan zijn expertise ontwikkeld in computerreparatie en technologische oplossingen. Zijn passie voor informatica strekt zich uit tot zijn vrije tijd, waarin hij blijft verkennen en innoveren in de voortdurend veranderende wereld van technologie.

```